• psy w wieku od 6 miesięcy (z ważnym szczepieniem przeciw wściekliźnie i szczepieniami ochronnymi)
  • kurs trwa 12 tygodni
  • 24 h zajęć praktycznych, pojedyncze zajęcia trwają 1 godz., odbywają się dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i środy
  • 12-16 h spotkań seminaryjnych (seminaria odbywają się on-line, w piątki podane na początku kursu, podzielone są na trzy bloki)
  • cena – 1000 zł

Kurs ma na celu wytworzenie doskonałej relacji pomiędzy człowiekiem, a psem. Relacji, w której człowiek rozumie i szanuje potrzeby zwierzęcia, oraz dba o ich zaspokojenie, a pies nie ignoruje swego opiekuna, darzy go atencją, szuka z nim kontaktu i respektuje jego życzenia.
Gdy już uda się to osiągnąć, okazuje się, że dla pary człowiek – pies, nie ma znaczenia czy znajdują się w domu, na spacerze w lesie, czy na ruchliwej ulicy; zawsze sprawia im radość bycie razem, ufają sobie nawzajem, pies ze skupieniem wsłuchuje się w polecenia swojego opiekuna i z zaangażowaniem stara się je wypełniać, a człowiek wie czego może oczekiwać od swego czterołapego przyjaciela, ale też gdzie leżą granice psich możliwości.

Zajęcia prowadzone są wielokierunkowo.
Podczas kursu zwierzęta poznają swoje miejsce w świecie ludzi i dowiadują się gdzie leżą granice zachowań, których dobrze wychowane psy nie powinny przekraczać, uczą się jak reagować na dziwne, ale często pojawiające się w życiu zjawiska (np. rowerzyści, rozbrykane dzieci, huki i strzały), przyswajają sobie umiejętność autokontrolowania emocji, poznają zasady niekonfliktowego współżycia z innymi psami. Opanowują strategie zachowań, dzięki którym mogą czuć się komfortowo w różnych sytuacjach, i poprzez które mogą stać się niekłopotliwymi, przynoszącymi radość i satysfakcję towarzyszami życia. Dowiadują się również, że mogą polegać na „swoich ludziach” i, że razem z nimi tworzą zespół doskonały.

Zakres szkolenia obejmuje też konkretne, pomagające wygodnie żyć umiejętności zdobywane przez psy:

• skupianie uwagi na przewodniku,
  • opanowanie emocji i ogólna samokontrola,
  • przychodzenie na zawołanie do właściciela,
  • chodzenie na luźnej smyczy,
  • chodzenie przy nodze na smyczy i bez smyczy,
  • polecenia „siad”, „leż”, „stój”,
  • pozostawanie w miejscu we wszystkich trzech pozycjach statycznych,
  • wykonywanie poleceń „siad”, „leż”, „stój” na odległość,
  • polecenie „na miejsce”,
  • pokonywanie różnego rodzaju przeszkód,
  • cierpliwe znoszenie czynności pielęgnacyjnych,
  • opanowanie w zabawie,
  • polecenie „zostaw”,
  • sztuczki – sprawiające frajdę psu i właścicielowi, a do tego przydatne na co dzień umiejętności.

Poza tym, zwierzęta uczą się jak radzić sobie w różnych, czasem niezwykle stresujących sytuacjach dzięki położeniu w trakcie zajęć nacisku na wielostronną, „życiową” socjalizację.

W trakcie zajęć właściciele mają szansę poznać różne psie zachowania i zrozumieć ich znaczenie, nauczyć się rozpoznawać emocje pupila, oraz właściwie na nie reagować. Mogą dowiedzieć się wiele na temat wychowywania swoich podopiecznych i rozwiązywania problemów pojawiających się na co dzień (niszczenia przedmiotów, kopania dołów, uporczywego szczekania, obskakiwania ludzi, agresji, lękliwości itp.), mogą się też nauczyć jasnego i zrozumiałego dla obydwu stron sposobu porozumiewania się ze swoimi czworonogami, co pozwala zapobiegać wielu kłopotliwym sytuacjom i w pełni cieszyć się z posiadania psa. Dodatkowo opiekunowie mogą zdobyć wiedzę z zakresu prawidłowego żywienia psów, na temat podstawowych problemów zdrowotnych współczesnych psów, mogą również uzyskać informacje o prawnej sytuacji psa i właściciela psa w Polsce.

Oprócz tego kurs rozwija w przewodnikach zachowania i umiejętności, które zwiększają ich atrakcyjność w oczach psów i pomagają tworzyć doskonałe relacje z czworonogami:

• zrozumiałą komunikację,
  • właściwe pomaganie psu w trudnych sytuacjach,
  • wartościowe sposoby bawienia się z psem,
  • odpowiednią pracę głosem i ciałem jak najlepiej motywującą psa,
  • rozumienie psich możliwości i ograniczeń,
  • sposoby osiągania tego, by zwierzak wybierał pożądane przez opiekuna zachowania,
  • wiedzę o tym, jak organizować psu czas,
  • umiejętność właściwego nagradzania pupila, a także sprawiedliwego upominania go.

Zajęcia prowadzone są w małych grupach, co pozwala na indywidualne podejście do każdego kursanta i nie powoduje znudzenia ćwiczeniami.

Weronika Maciejewska
4lapypoznan@gmail.com