"Zrozumieć psa, to zrozumieć jak pies rozumie nas."

Krzysztof Skorupski, parafraza


Anna Kursicka - tel.kom. 668 361 225; e-mail:ania@czterylapyszkola.plNaturalnym światem psa (niedostępnym dla nas - ludzi) jest świat zapachów. Współczesne psy, spełniające głównie rolę zwierząt towarzyszących swoim opiekunom, nie mają możliwości realizować się w tej, oczywistej dla gatunku canis familiaris, strefie.
Tymczasem badania pokazują, że możliwość zaangażowania psiego nosa do pracy skutecznie rozwija psią inteligencję, uczy samokontroli, skupienia, pośrednio wpływa na zwiększanie odwagi psa, daje psu poczucie spełnienia i zadowolenia z dobrze wykonanego zadania, a także pozwala rozładować nadmiar energii naszego pupila. Tropienie zwiększa porozumienie pomiędzy obydwoma końcami smyczy, ponieważ właściciel musi nauczyć się obserwować reakcje swojego zwierzaka i pojmować sygnały, poprzez które pies informuje opiekuna o tym co się dzieje na śladzie. Jest to doskonała, wspólna aktywność, zajęcie przynoszące ogromną satysfakcję, radość i dumę z osiągnięć zespołu składającego się z psa i człowieka.

Nos psa jest niezwykle czułym "urządzeniem" potrafiącym wyłapać nawet bardzo delikatne zapachy. Ta wspaniała umiejętność naszych podopiecznych może być wykorzystywana na wiele różnych sposobów - w poważnych zadaniach (np. w pracy ratowniczej, przy wspomaganiu służb celnych, policji, wojska, w pracy myśliwskiej), ale też dla zabawy, po to, by wspólnie realizować plan rozwoju psich (i ludzkich) zdolności.

W zależności od Państwa potrzeb i chęci proponujemy naukę:

I. Sportowej pracy węchowej - kształtującej umiejętności wymagane od psa w różnych psich sportach,

II. Myśliwskiej pracy węchowej - przeznaczonej dla psów ras myśliwskich wykorzystywanych do pracy w łowisku lub biorących udział w konkursach psów myśliwskich,

III. Użytkowej pracy węchowej - która jest propozycją dla każdego psa, którego właściciel chciałby korzystać z możliwości węchowych swojego podopiecznego w celu odnajdywania "zagubionych" ludzi.

IV. Nose Work - sportu, który w niezwykle ciekawy, atrakcyjny i przyjemny sposób angażuje psi nos do działania.